Vrazova ulica 1
9240 Ljutomer
Občina Ljutomer je bila ustanovljena leta 1994. Občinski praznik praznuje 9. avgusta, na dan, ko je bil leta 1868 organiziran prvi slovenski tabor. V sklopu praznovanja poteka slavnostna prireditev, na kateri županja najzaslužnejšim posameznikom in organizacijam podeli občinske nagrade in priznanja. Hkrati podeli tudi priznanja županje.
Čas občinskega praznika spremljajo številni dogodki in prireditve, ki jih Občina Ljutomer organizira skupaj z javnimi zavodi in različnimi društvi. Ena najpomembnejših tradicionalnih prireditev, ki se odvija vsako leto prvo soboto v avgustu, je Prleški sejem.
Praznovanja občinskega praznika se udeležijo tudi delegacije iz pobratenih mest.
PRVI SLOVENSKI TABOR
V nedeljo, 9. avgusta 1868, ob treh popoldne, se je na pobudo Matije Preloga, na travniku Dragotina Huberja v Ljutomeru, začel prvi slovenski tabor. Prvi nagovor je pripadel dr. Antonu Klemenčiču, župniku v Ljutomeru. Prvega slovenskega tabora naj bi se udeležilo okoli 7.000 ljudi. Cesarsko namestništvo v Gradcu je zborovanje prepovedalo, vendar ga je notranji minister pozneje dovolil. Za predsednika tabora je bil izvoljen dr. Radoslav Rázlag, ki je bil tedaj ena osrednjih slovenskih političnih osebnosti in poznejši kranjski deželni glavar.
»Še enkrat vam kličemo: na noge slovenski možje, če vam še kaj za stare pravice mari!...Samo če bomo iz vseh stanov združeni sklepali in sklenoli, potem bomo kaj dosegli, da nam bo boljše šlo, nego zdaj! Na noge toraj! Zdramimo se iz svojega tako rekoč mrtvaškega spanja! Pomagajmo si sami! Kajti ako si ne bomo sami pomagali, nam ne bo nihče na tem svetu pomagal!« (Slovenski narod, iz vabila na prvi tabor v Ljutomeru, 1. 8. 1868). nihče na tem svetu pomagal!«
Na njem so sprejeli naslednji sklep:
»Tukaj zbrani slovenski narod soglasno izreka, da v 19 državnih osnovnih postav ne najde poroštva za ohranitev in gojitev svoje narodnosti, dokler ne bode: